Niezwykła Argentyna
12.12.2019

Niezwykła Argentyna

Argentyna to kraj o wielkiej różnorodności krajobrazu. Z jednej strony olbrzymia Patagonia o różnych obliczach (Zobacz wpis na blogu: Moja Patagonia - migawki z podróży) z drugiej północno-wschodnie prowincje Argentyny takie jak SaltaJujuyCatamarkaCorrientes z  Esteros del Ibera no i oczywiście Misiones z potężnymi wodospadami Iguazu. Zawsze znajdziemy tu coś zaskakującego-coś zachwycającego-tak jak w tracie tej podróży przez północno-wschodnią Argentynę będącej kalejdoskopem emocji i krajobrazów odbitych w twarzach mieszkańców i ich kulturze.

„Wody, które błyszczą”

Esteros del Ibera (Mokradła Ibera) -lub „Wody, które błyszczą” w języku Indian Guarani zostały wyróżnione przez National Geographic Society jako jedno z ostatnich dzikich miejsc na świecie, które zasługuje na szczególną ochronę. Ten ekosystem sawann, mokradeł, lagun, i wysp rozciągający się na tysiącach hektarów to unikalna na skalę światową destynacja ekoturystyczna. Esteros del Ibera to dom kajmanów, jeleni bagiennych, kapibar, strusi, małp, oraz setek gatunków ptaków a jednocześnie jest to też miejsce pełne żywej lokalnej kultury i tradycji.

*Zdjęcia z Esteros del Ibera Celine Freres

Nadzieja dla świata

Esteros del Ibera - to też światło nadziei dla nas wszystkich. W świecie coraz bardziej kurczącej się różnorodności biologicznej- Esteros del Ibera podąża w odwrotnym kierunku. Gatunki, które tu wyginęły lub były na krawędzi wyginięcia wracają na mokradła Ibera.

Dzieje się tak dzięki genialnej pracy Tompkins Conservation Land Trust, lokalnych władz oraz lokalnej ludności, bez której współpracy sukces odnowy Esteros nie byłby możliwy (np. dawni kłusownicy zamienili się w strażników parku, poprawiają się warunki bytu ludności lokalnej dzięki dochodowi generowanemu z turystyki). Wróciły do Esteros mrówkojady, czerwone ary, pekari a wkrótce jaguar, którego ryk znowu zacznie rozbrzmiewać nad Iberą. My na pewno trzymamy kciuki za dalsze powodzenie tego projektu. Zobaczcie, jak wygląda park i projekt restytucji Jaguara w Esteros del Ibera:

 

Wodospady Iguazu- po prostu siódmy cud świata

Esteros del Ibera znajduje się o krok od prowincji Misiones ze swoimi przepięknymi wodospadami. W trakcie przejazdu z Esteros do Misiones zmieniają się krajobrazy i kolory-tu nawet ziemia zmienia swój odcień w rdzawą czerwień. Wielkość i potęga wodospadów Iguazu w otoczeniu Atlantyckiego lasu deszczowego bez żadnej przesady wywiera na każdym niezapomniane wrażenie. 

Jednakże Prowincja Misiones to nie tylko wodospady i Atlantyckie lasy deszczowe, będące dziedzictwem ludzkości, to też mity i tradycje Guarani, jezuickie misje, oraz tradycje kreolskich gaucho i europejskich osadników. 

Każdy z nas ma coś co łączy z danym miejscem-dla mnie Misiones to oczywiście Wodospady, ale też poranki, jeszcze rześkie (zanim uderzy południowy upał) i widoki krwisto pomarańczowego wschodzącego słońca muskającego zieleń selwy. 

Wielokolorowe wzgórza Salty

Kontrastem dla krajobrazów Esteros i Misiones są prowincje Salta i Jujuy z niesamowitymi formacjami skalnymi mieniącymi się tysiącem kolorów, solnymi równinami, z mieszanką indiańskich i europejskich tradycji podlanych fantastycznym winem. Północne prowincje Argentyny-Salta, Jujuy i Catamarca urzekają kontrastami między światłem słońca odbijającym się od górskich krajobrazów. Nie dziwi więc, że znajduje się tu muzeum Jamesa Turrela, amerykańskiego artysty zajmującego się relacjami między światłem a przestrzenią, założone przy wspaniałej winiarni rodziny Hessów w okolicach Cafayate. 

Wina z najwyższej półki

Bez wątpienia- winnice w Salcie to coś bardzo wyjątkowego. Są jednymi z najwyżej położonych na świecie (na wysokości między 1,700 i 3,000 m n.p.m.) i dają fantastyczne wina pełne ekspresji takie jak sama Salta-głębokie, pełne aromatów, pozostające na długo w pamięci. Wyobraźcie sobie zieleń winnic otoczonych górami i zalanych tym niesamwitym słońcem Salty. To świetne miejsce na spędzenie kilku dni i zrobienie sobie personalnego resetu w klimatycznym hotelu położonym wśród winnic. 

Zachwycają w tej podróży przez 3 północno-wschodnie prowincje Argentyny- fantastyczna przyroda, przepięknie kontrasty krajobrazów, żywe lokalne tradycje oraz dużo, bardzo dużo słońca.  I tak też chcielibyśmy, żebyście zobaczyli i przeżyli te trzy niezwykłe regiony niezwykłej Argentyny.

 

Zapraszamy już dziś do planowania swojej wielkiej przygody w północno-wschodniej Argentynie na rok 2021!

Zobacz naszą propozycję w tym regionie:

- Niezwykla Argentyna (kliknij i zobacz program)

 

Tomasz Bomba, Buenos Aires.