Wyspa Wielkanocna magia Polinezjii
28.04.2023

Wyspa Wielkanocna magia Polinezjii

Wyspa Wielkanocna (hiszp. Isla de Pascua) to magiczne i niepowtarzalne miejsce. Znana przede wszystkim ze swoich olbrzymich posągów Moai. Te kamienne rzeźby, w większości stworzone z lawy wulkanicznej, zostały wyrzeźbione między IX a XVII wiekiem przez rdzennych mieszkańców - lud Rapa Nui. Posągi były umieszczane na platformach ceremonialnych zwanymi Ahu, które pełniły funkcje religijne i społeczne. W 1995 roku posągi Moai zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Najciekawsze miejsca Wyspy Wielkanocnej

Do niezwykłych miejsc na wyspie należy z pewnością Ahu Tongariki. Jest to największa platforma Moai. Składa się z imponującej grupy 15 posągów. Każdy z Moai na Ahu Tongariki różni się rozmiarem, wyrazem twarzy i stylem, co nadaje im indywidualny charakter. Ahu Tongariki jest położone na wybrzeżu wschodnim co sprawia, że odwiedzenie go o świcie jest wyjątkowym doświadczeniem, które na długo zapadnie w pamięć. Taka atrakcja była udziałem jednej z naszych grup. Tego dnia o poranku byli tam zupełnie sami!

Miejscem, gdzie wyrabiano te charakterystyczne statuy jest niezwykły kamieniołom Rano Raraku. Jest to wulkaniczny krater a jego otoczenie przyciąga nie tylko entuzjastów historii, ale także miłośników natury. Spacerując po tym obszarze, można zobaczyć posągi w różnych etapach.
produkcji.

Innym ciekawym miejscem jest położonym na szczycie krateru Rano Kau - Orongo Village. To jedno z najważniejszych miejsc archeologicznych związanych z kulturą Rapa Nui. Ceremonie, które się tu odbywały związane były z corocznym wyborem Człowieka Ptaka. To wydarzenie miało duże znaczenie symboliczne i religijne. W okolicach Orongo Village znaleźć można również najważniejsze skupiska petroglifów. Są to wyryte na kamieniach inskrypcje, rysunki i symbole o różnorodnej symbolice, stanowiące fascynujący element kultury tej społeczności.

Wypoczynek na Rapa Nui

 

Wyspa Wielkanocna to nie tylko historia, to również zapierające dech w piersiach polinezyjskie krajobrazy oraz łagodny klimat. Różnice pomiędzy okresem chłodniejszym a cieplejszym są niewielkie i wynoszą około 5 °C. Najcieplej jest od grudnia do początków marca a najchłodniej w lipcu i sierpniu. Średnie temperatury latem wynoszą 23°C co sprawia, że można korzystać z tutejszych plaż.

Najbardziej znaną plażą na Wyspie Wielkanocnej jest Anakena. Ze swoimi białym piaskiem i turkusowymi wodami to prawdziwy raj na ziemi. Z kolei plaża Ovahe zachwyca dzikością i malowniczością. Można tu spotkać żółwie morskie.

Jak zorganizować wyjazd na Wyspę Wielkanocną?

Dotarcie na Wyspę Wielkanocną jest dość wymagające. Jest to jedna z najbardziej odizolowanych od świata wysp, która leży na peryferiach obszaru Polinezji. Rapa Nui  znajduje się 2078 km od najbliższej zamieszkanej wyspy (Pitcairn) oraz 3600 km do kontynentalnych terenów Chile. Dotrzeć tam można z Santiago de Chile. Przelot na Wyspę Wielkanocną trwa ok. 5 godzin. Planując pobyt na wyspie należy założyć minimum dwie noce.

Poznaj Wyspę Wielkanocną korzystając z naszego doświadczenia. Organizujemy wycieczki i wyprawy na Wyspę Wielkanocną, które są elementem pobytu w Chile i tym regionie Ameryki Południowej.  Zobacz propozycję wycieczki The best of Chile, w której zawarliśmy pobyt na Wyspie Wielkanocnej. Napisz do nas info|rimac.com.pl| |info|rimac.com.pl lub zadzwoń.

Wspólnie możemy realizować najśmielsze plany podróżnicze! Do zobaczenia w Chile!

Masz pytania?
Napisz do nas Zadzwoń do nas