Wycieczki do Argentyny

 

Jesteśmy polską agencją z przedstawicielstwem w Buenos Aires. Dzięki temu możemy zaproponować ciekawe programy turystyczne oraz zapewnić profesjonalną opiekę i wsparcie podczas realizacji. Specjalizujemy się w organizacji wycieczek do Argentyny i wycieczek do Chile. Organizujemy wyprawy do Argentyny od początku działalności. Przez ten czas przygotowaliśmy wiele wyjazdów indywidualnych i firmowych, łącząc pasję i wykształcenie ze znajomością kraju i jego realiów.

Poniżej znajdziesz istotne informacji o Argentynie oraz przykładowe programy wycieczek. Jeśli jesteś zainteresowany poznaniem Argentyny lub Chile, zapraszamy do kontaktu.

Nasza oferta w Argentynie - najważniejsze informacje

Dlaczego warto skorzystać z naszych usług wyjazdów do Argentyny?

Od kilku lat specjalizujemy się w kierunku Argentyna. Tomek mieszka na stałe w Buenos Aires a Paweł często odwiedza Argentynę. Przez ten czas udał się nam stworzyć bogate portfolio podwykonawców, hoteli, restauracji i przewodników.

Kiedy najlepiej jest planować podróż do Argentyny?

Argentyna to zróżnicowany klimatycznie kraj. Wybór okresu na podróż do Argentyny zależy od regionów, które chcemy odwiedzić.

Buenos Aires
Najchłodniej jest tu naszym latem tj. od czerwca do września co jednak nie wyklucza podróży do stolicy Argentyny. Zwykle pobyt w Buenos łączymy z innymi miejscami dlatego warto sprawdzić pogodę w innych częściach kraju.

Wodospady Iguazu
Możemy je odwiedzać przez cały rok.

Patagonia i Ziemia Ognista
Jeśli chodzi o Patagonię i Ziemię Ognistą to najlepiej zaplanować tu podróż od połowy października do końca marca. Należy pamiętać, że pogoda w Patagonii jest bardzo zmienna co też stanowi o jej uroku. Patagonia jest przepiękna jesienią, czyli w marcu i kwietniu, kiedy lasy zmieniają kolor. Najwyższy sezon jest od grudnia do 20 marca. Piękna pogoda i sporo turystów.

Północna Argentyna – okolice Salty i północnych salarów
Najlepszy okres tutaj to od września do listopada i od marca do kwietnia. W pozostałych miesiącach panuje tu pora deszczowa lub niskie temperatury.

Półwysep Valdes
Od października do końca listopada to najlepsza pora na obserwację wielorybów oraz innych ssaków morskich w tym miejscu.

Czy podróżowanie do Argentyny jest bezpieczne?

Argentyna jest rozległym krajem, który na tle innych państw Ameryki Łacińskiej, można zaliczyć do bezpiecznych. Największe ryzyko pojawia się w dużych miastach głównie w Buenos Aires. O tym jak zminimalizować ryzyko dowiesz się od nas na miejscu. Ogólnie naszym sposobem na bezpieczną podróż jest proponowanie hoteli w dobrych lokalizacjach, które dają gwarancję bezpieczeństwa.

Jaki wpływ na cenę wycieczki ma inflacja w Argentynie?

Inflacja to problem, z którym Argentyna walczy od dekad. Żeby zminimalizować potencjalne ryzyka wynikające z tej sytuacji ceny wycieczek rozliczamy w dolarach amerykańskich.  Zupełnie nie da się wykluczyć pewnych wahań cen. Dlatego często opłacamy świadczenia z dużym wyprzedzeniem a cena biletów lotniczych przed zakupem wymaga codziennej aktualizacji.  

Jakie dokumenty są potrzebne do podróży do Argentyny?

Do wjazdu do Argentyny potrzebny jest paszport ważny przynajmniej przez czas planowanego pobytu w tym kraju. Przy kontroli paszportowej urzędnik zapyta Was o długość pobytu oraz miejsce pobytu – wystarczy podać hotel w Buenos Aires, w którym będziecie przez pierwsze dni podróży.

Czy do wyjazdu do Argentyny potrzebne są wizy?

Obywatele polscy przebywający w Argentynie w celach turystycznych do 90 dni nie potrzebują wiz.

Naciekawsze miejsca w Argentynie

Wodospady Iguazu

Ponoć najpiękniejsze i największe wodospady świata położone przy granicy Argentyny z Brazylią i Paragwajem 1500km na północ od Buenos Aires. Wpisany na listę UNESCO od 2012 roku także na liście 7 Nowych Cudów Natury. Wodospady można zwiedzać od strony argentyńskiej i brazylijskiej. Możemy także przepłynąć się pontonem pod wodospadami lub zobaczyć je z lotu ptaka. Po stronie brazylijskiej znajduje się jedna z największych elektrowni wodnych na świecie Itaipu.

 

Mendoza - stolica argentyńskiego wina

Mendozy przepięknie położona u podnóża Andów znajduje się ok. 1000km na zachód od Buenos Aires. Jest to idealne miejsce do rozkoszowania się słońcem, gastronomią i winem z niesamowitymi widokami na Andy. Jako region ściśle winiarski oferuje wiele atrakcji z winem związanych: degustacje, warsztaty kulinarne, konne lub rowerowe przejażdżki po winnicach. Bliskość Andów daje możliwość organizowania górskich wycieczek lub raftingu. W okolicy Mendoza znajduje się najwyższy szczyt Ameryk - Aconcagua o wys. 6960,8 m n.p.m.

Salta - Argentyna północna

Nazywana la Linda czyli piękna, jest urokliwym kolonialnym miastem, 1500km na północny-zachód od Buenos Aires. Mieszają się tutaj wpływy europejskie i indiańskie. Na południe od Salty znajduje się Park Narodowy Quebradę de las Conchas z przepięknymi kanionami. Nieopodal w miasteczku Cachi można odwiedzić najwyżej na świecie położoną winnicę (3111 m n.p.m.). Jadą na północ od Salta zagłębiamy się coraz bardziej w świat Indian i piękno andyjskich krajobrazów ze stadami wikunii na horyzoncie. Koniecznie trzeba odwiedzić tutejsze równiny solne 5000 m n.p.m. oraz wpisany na listę UNESCO kolorowy wąwóz Quebrada de Humauaca. Z Salty odjeżdża także słynny Pociąg Chmur Tren de la nubes przemierzający górskie wąwozy. Zobacz program wycieczki w Salcie.

Park Narodowy Lodowców - Patagonia

El Calafate to miejscowość w Patagonii ok. 2500km na południe od Buenos Aires. Jest to miejsce, w którym znajduje się największy lodowiec Ameryk, mający 274km2 i długi na ponad 30km - Perito Moreno. Utworzony w latach 40. XX w. Park Narodowy Lodowców uznany został przez UNESCO stając się częścią światowego dziedzictwa natury. Znajdujące się tu lodowce możemy podziwiać podczas rejsów lub organizując trekking. 200km od El Calafate znajduje się miejscowość El Chalten. To jedno z najlepszych miejsc w Argentynie na trekkingi, wspinaczkę lub spacery po górach. W okolicach miasteczka zobaczymy imponujące krajobrazy: patagońskie lasy, laguny, lodowce oraz mityczny masyw Fitz Roy. Dowiedz się więcej o Parku na naszym blogu.

Półwysep Valdes - Patagonia

To wyjątkowe miejsce położone jest wzdłuż atlantyckiego wybrzeża Argentyny, 1300km na południe do Buenos Aires. Nazywane przez marynarzy „Schronieniem potworów” jest jednym z ostatnich miejsc zapewniających schronienie wielorybom, które wykorzystują je do odpoczynku i rozrodu. Oprócz wielorybów spotkamy tu także słonie lwy morskie, pingwinów Magellana, delfiny oraz orki. Zobacz opcję pobytu na Półwyspie Valdez.

Park Narodowy Iberá

Rozlewiska Iberá to jeden z najważniejszych zbiorników słodkiej wody na kontynencie południowoamerykańskim i drugie co do wielkości mokradła na świecie, po Pantanalu w Brazylii. Tereny te zostały w większości kupione a potem przekazane rządowi argentyńskiemu przez Conservación Land Trust (CLT) Douglasa Tompkinsa (współzałożyciela tak sławnych marek jak Esprit, Northface i Patagonia).  5 grudnia 2018 r. parlament argentyński zatwierdził utworzenie na tym terenie Parku Narodowego Iberá. Dziś to jedno z unikatowych w skali świata destynacji ekoturystycznych. Zobacz proponowany programy wyjazdu!

Na koniec świata - Ziemia Ognista

Stolicą regionu jest miejscowość Ushuaia, 3000km na południe od Buenos Aires. Najdalej na południe wysunięte miasto świata. Tutaj kończy się, prowadząca od Alaski, trasa Panamerykańska. W okolicy miasta możemy m.in. odwiedzić stację narciarską, pojeździć autami terenowymi lub wejść na lodowiec Martial. Dużą atrakcją jest wizyta w Parku Narodowym Ziemi Ognistej połączona z trekkingiem i spływem pontonowym. Prawie każdy odwiedzający to miejsce decyduje się na rejs po Kanale Beagle wzdłuż granicy argentyńsko-chilijskiej podczas którego zobaczymy lwy morskie i pingiwiny Magellana. Z Ushuaia wyruszą statki wycieczkowe na Antarktydę.

Antarktyda

Cel wypraw wytrawnych podróżników i zdobywców. Ze względu na warunki atmosferyczne, wycieczki w tym rejonie organizowane są od listopada do kwietnia. Od października do początku grudnia cała powierzchnia wody pokrywa warstwa lodowa. Ten bajkowy krajobraz niczym z Królowej Śniegu urozmaicają foki, pingwiny i kormorany, które mają wtedy okres godowy. Od grudnia do lutego znacznie ubywa lodu więc przeprawa przez południowe wody jest (powinna być) wtedy łatwiejsza. Od połowy lutego do marca trwa najlepszy okres dla fanów obserwowania wielorybów i lwów morskich. Dowiedz się więcej na temat organizacji wyprawy na Antarktydę na naszym blogu.

Buenos Aires i okolice

Pierwsza hiszpańska osada w tym miejscu została założona w 1526 roku. Nadano jej nazwę Miasto Przenajświętszej Maryi Panny Pomyślnego Wiatru. Te pomyślne wiatry to właśnie Buen Aire, skąd pochodzi dzisiejsza nazwa miasta. Pierwsze instalacje obronne i domostwa wzniesiono w okolicach dzisiejszego Parku Lezama między dzielnicami San Telmo i La Boca. Od tego czasu następuje powolna i konsekwentna kolonizacja tych terenów.

Buenos Aires Paryż Ameryki

Okres rozkwitu nastał dopiero na przełomie XIX i XX w. i później w latach 30. i 40. Z tego okresu pochodzi większość budynków. Duża ich część inspirowana była architekturą europejską, głównie francuską. Fascynacja Europą i kulturą europejską ma długą tradycję w Argentynie i wykracza znacznie dalej poza architekturę. Może dlatego Buenos Aires zwane jest Paryżem Ameryki. Więzi  z Europą z pewnością wzmocniła liczna imigracja europejska głównie z Włoch, a także z Europy Środkowej, w tym z Polski. Tutejsza Polonia należy do największych w Ameryce Południowej. Lata 30. XX wieku przynoszą spektakularny boom inwestycyjny. Powstają pierwsze nitki metra (dziś 6 linii)*, linie tramwajowe, sieć połączeń autobusowych tzw. colectivos, oświetlenie elektryczne ulic a także ok. 1000kin! Nieuporządkowana zabudowa w centrum zostaje zrównana z ziemią, a na jej miejsce buduje się 20 pasmowa Avenida 9 de Julio nadającą Buenos Aires wielkomiejskiego charakteru. Przy Avda. 9 de Julio powstaje dzisiejszy symbol miasta Obelisco. Tym samym miasto wchodzi do pierwszej ligi światowych metropolii.
 

Tango w Buenos Aires

Buenos Aires to kolebka tanga. Tutaj w XVIII wieku powstała pierwsza wersja tego stylu. Z początku tańczyli je mężczyźni czekający na wejście do klubów nocnych. Chętnych było tak wielu, że trzeba było stać w długich kolejkach. Dobrze tańczący dżentelmen miał większe szanse na powodzenie u kobiet. Popularność tanga stale rosła. Przez swoje dość mocne zabarwienie erotyczne taniec uznano z początku za niemoralny. Dopiero po wielkim sukcesie jaki tango odniosło w Europie zaakceptowali je sami Argentyńczycy. Miejscem, które opowiada historię tanga jest La Boca, ze słynnym Caminito - chyba najczęściej fotografowanej części miasta. Z tangiem wiąże się także okolica domu handlowego Abastos. Niedaleko mieszkał Carlos Gardel – aktor i piosenkarz, który rozsławił tango na świecie. Na kilku elewacjach tutejszych kamienic widnieją kolorowe murale z jego wizerunkiem - charakterystyczny kapelusz i szelmowski uśmiech. Na jednym z domów wymalowano nuty i tekst do słynnego tango Volver. Żeby doświadczyć tanga warto wybrać się na jedną z wielu milong lub obejrzeć profesjonalnych tancerzy podczas uroczystej kolacji.
 

Microcentro

W centrum Buenos Aires, przy szerokiej Avenida Libertador, wznosi się gmach dworca Retiro, zbudowany na wzór brytyjskich stacji końca XX wielu. To jedna z wielu budowli inspirowanych europejską architekturą. Część z nich została przywieziona ze Starego Kontynentu w kawałkach i na miejscu złożona. To właśnie dzięki takim zabiegom i szybkiemu rozwojowi w latach 30. XX w. Buenos Aires zaczęto nazywać Paryżem Ameryki. Serce microcentrum to ulice Santa Fe i Florida. Niedaleko w parku stoi pomnik José de San Martina – bohatera walk wyzwoleńczych Argentyny, Chile i Peru. Krótki spacer miejskim deptakiem Florida, pełnym sklepów doprowadzi nas, w okolicę Plaza de Mayo przy stacji metra Once. Jest to wyjątkowe miejsce, świadek ważnych wydarzeń politycznych i społecznych Argentyny. Wokół pomnika na placu, w każdy czwartek zbierają się matki desaparecidos – osób zaginionych w czasie dyktatury wojskowej. Plac otaczają gmachy ważnych instytucji państwowych i religijnych w tym katedra oraz słynna Casa Rosada Pałac Prezydencki.
 

Życie nocne Buenos Aires

W weekend wieczorową porą warto odwiedzić Palermo,  gdzie wieczorami kwitnie życie towarzyskie. Dzielnica ta cieszy się dobrą opinią i można tu znaleźć ciekawe bary i kluby np. w okolicach Plaza Cortazar. Warto zarezerwować sobie czas na odwiedzenie nowej części miasta wokół Puerto Madero. Do odnowionych portowych doków przeniosły się najlepsze restauracje.  Atrakcją jest szkuner muzeum oraz most Puente de la Mujer światowej sławy hiszpańskiego architekta Santiago Calatrava. Po drugiej stronie portu wznoszą się nowe biurowce i apartamentowce przypominając, że Buenos Aires to jedna ze światowych metropolii. W centrum miasta nocne życie skupia się wokół Avenida Corrientes, o której w swoim reportażu z 1929 r. pisał  Robert Arlt: Corrientes nocą! Podczas gdy inne przyzwoite ulice śpią, żeby obudzić się o szóstej rano do pracy, Corrientes ulica, wagabundów, zapala wieczorem wszystkie swoje szyldy i opleciona czerwonymi oraz niebieskimi prostokątami chodników rzuca na białe ściany –  jak w jakimś pojedynku pirotechnicznym – niebieskawe refleksy metylem i żółć lamp sodowych. Ten ponad 80 letni tekst jest nadal aktualny. Corrientes oprócz dziesiątek kafejek i restauracji, oferuje także lokalne z milongas oraz rzecz zupełnie u nas nie do pomyślenia - teatralne multipleksy. W nich na kilku lub kilkunastu scenach oglądać można przedstawienia teatralne od rana do później nocy. Porteños uwielbiają teatr i wciąż mają do niego ogromny szacunek. Argentyńczycy z innych stron kraju często przyjeżdżają do Buenos Aires, aby przez weekend obejrzeć kilka przedstawień.
 

Dzień na estancji

Spędzając kilka dni w Buenos warto wyrwać się na chwilę poza miasto. W odległości godziny drogi od centrum wjeżdżamy na rozległe pampasy, podzielne miedzy estancje. Wizyta w jednej z nich to wspaniała okazja do poznana zwyczajów argentyńskich gauchos. Podczas takiej wizyty organizowane są zwykle różne pokazy i atrakcje dla przyjezdnych m.in. można pojeździć na koniu, nauczyć się rzucać lassem, kroić mięso a także zobaczyć umiejętności jeździeckie i zwinność gauchos oraz posłuchać muzyki. Podczas pobytu zostaniemy z pewnością poczęstowani wybornym winem i mięsem z grilla.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Argentyny

Wizy i paszporty

Obywateli Unii Europejskiej nie obowiązują wizy wjazdowe do Argentyny, gdy udają się na okres do 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych. Należy posiadać paszport ważny minimum przez 6 miesięcy od daty wyjazdu oraz bilet na wylot z Argentyny.

Przepisy celne

Podróżny bagaż osobisty o wartości do 300 USD oraz nowe rzeczy nabyte w argentyńskiej strefie wolnocłowej, o wartości nie przekraczającej 300 USD, mogą być bezcłowo wwiezione na teren Argentyny. Podatek VAT (IVA) od znacznej części kupionych w sklepach włączonych do programu „Global Refund” na terenie Argentyny towarów o wartości nie mniejszej niż 70 ARS, czyli minimalnej kwoty widniejącej na jednym rachunku, może być odzyskany przy wjeździe na lotnisko. Każdy przybywający do Urugwaju turysta otrzymuje informację na piśmie dotyczącą artykułów objętych zakazem wwozu wraz z formularzem deklaracji celnej, którą odbiera funkcjonariusz dokonujący odprawy. Nie wolno wwozić żywności, nasion, jedzenia dla zwierząt.

Przepisy prawne

Nielegalny wwóz i wywóz narkotyków grozi karą pozbawienia wolności od 5 do 15 lat. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności oraz bezwzględnego unikania przyjmowania pakunków, przesyłek lub toreb od nieznanych, przypadkowych osób, ze względu na działalność zorganizowanych grup przestępczych, także polskich, które mogą w ten sposób próbować podrzucić narkotyki. Każdą osobę planującą indywidualne zwiedzanie obszarów szczególnie chronionych, do których należą przede wszystkim rezerwaty Indian oraz rezerwaty przyrody, zachęcamy, aby wcześniej poznały szczegółowe informacje dotyczące reguł przebywania w tych regionach. Kłusownictwo należy do przestępstw federalnych grożących dotkliwymi grzywnami, a w niektórych przypadkach karą pozbawienia wolności.

Pieniądze i waluta

Walutą obowiązującą w Argentynie jest peso argentyńskie (ARS). Co do wymiany waluty to najwyższe kursy względem walut lokalnych ma dolar amerykański. Z uwagi na dużą inflację kurs oficjalny może się znacznie różnić od kursu nieoficjalnego, który możemy uzyskać wymieniając pieniądze na ulicy. Należy oczywiście zachować tutaj ostrożność. Najbardziej popularne karty kredytowe to American Express, VISA, Diners Club i MasterCard. Przy wymianie pieniędzy w oficjalnym kantorze lub przy płatności kartą kredytową możemy być poproszeni o okazanie ważnego paszportu.

Napięcie w sieci i gniazdka

Argentyna: można spotkać wejścia takie, jak w Polsce ale w większości obowiązują wtyczki potrójne płaskie z uziemieniem (można kupić adapter w każdym sklepie), napięcie 230V.

Zdrowie i koszty leczenia

Nie są wymagane żadne zaświadczenia o szczepieniach. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna, średni koszt wizyty prywatnej wynosi od 40 USD do 100USD. Publiczna służba zdrowia oferuje pomoc także turystom, jest ona stosunkowo dobra, jednak często na przyjęcie do szpitala lub na wizytę trzeba poczekać kilka godzin w kolejce.

Pogoda

Średnia temperatura powietrza i średnia suma opadów w stolicy kraju wynoszą: w styczniu 24 °C i 104 mm, w lipcu 10 °C i 61 mm. W Argentynie wyróżniamy 4 pory roku:

- lato w Argentynie trwa od 21 grudnia do 20 marca,

- jesień w Argentynie trwa od 21 marca do 20 czerwca,

- zima w Argentynie trwa od 21 czerwca do 20 września,

- wiosna w Argentynie trwa od 21 września do 20 grudnia.

Argentyński klimat cechuje się dużym zróżnicowaniem: od podzwrotnikowego morskiego na północnym wschodzie przez podzwrotnikowy kontynentalny i umiarkowany ciepły bardziej na południu po subpolarny na Ziemi Ognistej. W każdym regionie tego kraju panują inne warunki pogodowe. Lato na północy Argentyny jest niezwykle gorące i wilgotne, a zimy – umiarkowanie suchsze. Panują tutaj również okresowe susze. Lato w centralnej Argentynie jest gorące, a zimy chłodne. Pogoda na południu Argentyny cechuje się ciepłymi okresami lata oraz chłodnymi zimami z dużymi opadami śniegu. Można się tu również spodziewać częstych, zimnych wiatrów zwanych pampero oraz burz, które występują zdecydowanie częściej niż sporadyczne opady śniegu.

Bezpieczeństwo

Szczególną uwagę należy zwrócić na kieszonkowców w dużych miastach. Aby uniknąć problemów nie polecamy przeliczać pieniędzy na ulicy, nosić telefonów w kieszeni koszuli lub w innych miejscach łatwo dostępnych. Jednym słowem unikać wszelkich zachowań, które mogą zwrócić niepotrzebnie uwagę na nasze zasoby lub wystawić je na niepotrzebne ryzyko utraty. W Buenos Aires należy unikać zapuszczania się po zmroku w odleglejsze rejony dzielnicy Boca i przedmieść. Na prowincji z reguły jest bezpieczniej i nie ma większego zagrożenia. Argentyna należy do bezpieczniejszych krajów Ameryki a Buenos Aires jest najpiękniejsze nocą. Mimo to, zawsze należy zachować uważność.
 

Zobacz przykładowe pogramy wyjazdów do Argentyny

Najpiękniejsze kadry Patagonii

Data wyjazdu: od listopada do maja
Liczba dni - 14
Grupa 8os
2990 usd/os
Lodowce, wzgórza, przestrzeń oraz wino. Patagonia i Mendoza. Wyjątkowa wyprawa do krainy lodowców z fotografem. Tajniki najlepszych win i piękno Mendozy.
Czytaj więcej

Argentyna północna - Salta

Data wyjazdu: cały rok
Liczba dni - 12
Grupa 4 osobowa
2190 usd/os
Czytaj więcej

Patagonia extrema!

Data wyjazdu: od września do kwietnia
Liczba dni - 14
Grupa 4 osobowa
3150 usd/os
Czytaj więcej

Oko w oko z wielorybem

Data wyjazdu: od sierpnia do grudnia
Liczba dni - 5
Grupa 6 os.
550 usd/so
Czytaj więcej

Magia Patagonii Południowej

Data wyjazdu: od września do maja
Liczba dni - 13
Grupa 4 osobowa
2850 usd/os
Czytaj więcej

Niezwykła Argentyna: Ibera, Wodospady Iguazu i kolorowe wzgórza Salty

Data wyjazdu: od marca do grudnia
Liczba dni - 14
Grupa 4 osobowa
2920 USD/os
Czytaj więcej

Kosmiczna Atakama i Uyuni 4x4

Data wyjazdu: od września do grudnia; od marca do maja
Liczba dni - 13
Grupa 4 osobowa
2990 usd/os
Czytaj więcej

Rejsy i wyprawy na Antarktydę

Data wyjazdu: od 3.11.2021 do 4.04.2022
Liczba dni - min. 11
osobę
od 4650 usd/os
Czytaj więcej

Pampa na koniach - wodospady Iguazu

Data wyjazdu: cały rok
Liczba dni - 14
Grupa 6 os
1990 usd/os
Czytaj więcej
Masz pytania?
Napisz do nas Zadzwoń do nas