Wycieczki do Brazylii

 

 

W oparciu o naszą wiedzę i kontakty organizujemy prywatne wyjazdy do Brazylii. Zapewniamy pełną obsługę na miejscu i sprawdzonych przewodników. Każdy program układamy według Twoich wymagań i zainteresowań. Zapewniamy wysoki standard świadczeń. Wycieczki do Brazylii to nasza specjalność.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych programów zwiedzania Brazylii. Jeśli chcesz zobaczyć Brazylię w wygodny i bezpieczny sposób, realizując przygotowany dla Ciebie program, skontaktuj się z nami.

 

Nasza oferta w Brazylii - najważniejsze informacje

Dlaczego warto skorzystać z naszych usług wyjazdów do Brazylii?

Podczas swojej pierwszej podróży do Ameryki Paweł odwiedził i zjechał całą Brazylię – od Porto Alegre przez Rio de Janeiro, Salvador de Bahia po Manaus aż do Porto Velho w Amazonii. To doświadczenie procentuje do dziś tak jeśli chodzi o wiedzę o kraju jak i kontakty w poszczególnych miejscach. Od tego czasu zorganizowaliśmy kilkadziesiąt większych i mniejszych wypraw po tym wielkim kraju.

Czy podczas wyjazdu do Brazylii zapewnicie nam polską obsługę?

Mamy możliwość zapewnić Wam polską obsługę w Rio de Janeiro, na wodospadach Iguazu czy w Sao Paulo. Za dodatkową opłatą możemy zabukować dla Was polskiego przewodnika mieszkającego w Brazylii.

Czy podróżowanie po Brazylii jest bezpieczne?

Brazylia to kraj kontynent z największymi metropoliami świata. Największe ryzyka czyhają na odwiedzających w dużych miastach. Może dochodzić do drobnych kradzieży lub innych nieprzyjemnych sytuacji. Wiemy jak minimalizować te ryzyka i jak planować podróż tak, aby unikać niebezpieczeństw. Jednym z elementów jest koordynacja przebiegu wycieczki przez polskiego przewodnika na miejscu.

Ile czasu trzeba przeznaczyć na odwiedzenie najważniejszych miejsc w Brazylii?

Miejsca jakie planujemy odwiedzić zależą od Waszych zainteresowań. Możemy wymienić jednak kilka atrakcji Brazylii, które obiektywnie należą do najciekawszych i godnych odwiedzenia. Są to Rio de Janeiro, wodospady Iguazu, Amazonia (lub Pantanal), Salvador de Bahia oraz wybrana lokalizacja plażowa. Na realizację programu, który uwzględniałby te wszystkie destynacje powinniśmy przeznaczyć minimum dwa tygodnie.

Jakie dokumenty są potrzebne do podróży do Brazylii?

Do wjazdu do Brazylii potrzebny jest paszport ważny przynajmniej przez 6 miesięcy od daty planowego wylot z Brazylii. Przy kontroli paszportowej urzędnik zapyta Was o długość pobytu oraz miejsce pobytu – wystarczy podać adres jednego z hoteli na trasie.

Czy do wyjazdu do Brazylii potrzebne są wizy?

Obywatele polscy przebywający w Brazylii w celach turystycznych do 90 dni nie potrzebują wiz.

Wszystko o brazylisjkim karnawale

Skąd pochodzi karnawał?

Mimo, że obecnie kojarzony jest głównie z Brazylią, to karnawał wywodzi się z Europy i tradycji chrześcijańskiej. W Portugalii był obchodzony od XV wieku i właśnie stamtąd został przeniesiony do Brazylii. Tam szybko się rozprzestrzenił i pod koniec XVIII różne zwyczaje karnawałowe były już obchodzone w całej Brazylii. Na przestrzeni lat zmieniał się jego charakter, próbowano również zakazywać zabaw ulicznych, ale bez rezultatu. Nie obyło się też bez skandali - największym był pierwszy odtańczony w Brazylii kankan (1890). W 1932 roku karnawał stał się legalny.
 

Szkoły samby

Początkowo nie ogrywały one dużej roli podczas karnawału, znaczenie zaczęły nabierać dopiero w połowie XX wieku. Na przestrzeni lat sytuacja się zmieniła i dziś ciężko sobie wyobrazić karnawał bez nich a parady szkół samby na Sambodromie są najważniejszym elementem karnawału w Rio. Wbrew swojej nazwie nie tylko prowadzą lekcje tańca, ale są instytucjami, które promują kulturę samby. Z reguły powiązane z konkretnymi dzielnicami, mają swoje flagi i barw oraz oddanych kibiców.
 

Parada karnawałowa w Rio

Bierze w niej udział tzw. Grupa Specjalna składająca się z 12 szkół samby. Każda szkoła ma 80 minut na zaprezentowanie swojego występu. Parada odbywa się karnawałową niedzielę i poniedziałek. Oprócz Grupy specjalnej są też Grupy A, B, C, D i E, do których należą słabsze, ale wciąż niezwykłe szkoły. Finałowa parada karnawału tzw. Parada Zwycięzców odbywa się tydzień później z soboty na niedzielę i idą w niej tylko zwycięskie szkoły. Co  ciekawe nie tylko tancerze mają prawo przejść aleją w pióropuszowej paradzie! W pochodzie może wziąć udział każdy. Trzeba wcześniej się zgłosić i zapłacić określoną kwotę.
 

Co to jest Sambodrom

To iście brazylijski wynalazek! Jest to wydzielony fragment ulicy z trybunami po jej obu stronach. Służy (jak sama nazwa wskazuje) do tańczenia samby i obserwowania boskich tancerzy i niebiańskich tancerek różnych szkół samby, którzy biorą udział w paradzie. Na trybunach zasiadają także jurorzy oceniający prezentowane przez szkoły samby spektakle i wybierają najlepsze z nich. Najsłynniejszy Sambodrom to ten znajdujący się w Rio - ma 700 metrów długości i 13 metrów szerokości, powstał z fragmentu ulicy, która na stałe została zaadaptowana jako aleja sambodromu, może pomieścić ok. 30 000 osób na trybunach a jego projektantem był Oscar Niemeyer, twórca m.in. nowej stolicy Brazylii o tej samej nazwie.
 

Karnawał uliczny

Jeżeli chcesz poznać najprawdziwszy brazylijski karnawał, to warto wybrać się na spotkanie z carnaval blocos. Są to uliczne zespoły muzyczne, które wspólnie z entuzjastycznymi, roztańczonymi grupami mieszkańców biorą udział w pochodach na ulicach miast. Parady w gorących rytmach samby nazywane są karnawałem ulicznym i są podstawą karnawału w Rio. Jednym z największych i najstarszych blocos jest Cordao do Bola PretaBanda de Ipanema. Co ciekawe, blocos od 2004 zostały wpisane na listę kulturalnego dziedzictwa miasta Rio, a w 2012 wzięło w nich udział ponad 5 milionów osób!
 

Karnawał nie tylko w Rio

Jeżeli słyszysz o brazylijskim karnawale, to zapewne oczami wyobraźni widzisz zjawiskowe tancerki najlepszych szkół samby maszerujące w barwnych pióropuszach i rytmach samby przez Sambodrom. Nic dziwnego - to misternie przygotowane i niezwykłe widowisko jest tak atrakcyjne, że chętnie pokazują je wszystkie telewizje. Stało się również towarem eksportowym Brazylii i ma do niej przyciągnąć jak najwięcej turystów. Warto jednak wiedzieć, że podczas karnawału bawi się  nie tylko Rio, ale cała Brazylia. Wśród innych karnawałowych miast należy wymienić takie jak Olinda, Salvador oraz Sao Paulo, które ma także swoją paradę.

Karnawał 2020 rozpocznie się 25 lutego
Karnawał 2021 rozpocznie się 16 lutego

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Brazylii

Wizy i paszporty

Obywateli Unii Europejskiej nie obowiązują wizy wjazdowe do Brazylii, gdy udają się na okres do 90 dni. 90 dniowy pobyt można przedłużyć na kolejne 90 dni. Maksymalna długość pobytu w ciągu roku (od daty pierwszego wjazdu) to 180 dni. Należy posiadać paszport ważny minimum przez 6 miesięcy od daty wyjazdu oraz bilet na wylot z Brazylii.

Bezwzględnie nie wolno wwozić żywności, nasion, jedzenia dla zwierząt. Przy przekraczaniu brazylijskiej granicy podróżujący otrzymuje kartę wjazdu. Należy ją zachować, gdyż okazanie tej karty jest niezbędne podczas kontroli granicznej przy wyjeździe z Brazylii.

Przepisy celne

Przy wwozie i wywozie waluty do 10000 BRL nie ma obowiązku wypełniania deklaracji celnej. Wwiezienie wyższej kwoty niż 10000 BRL jest możliwe tylko do wysokości zgłoszonej kwoty. Bezcłowo można wwozić upominki do łącznej wartości 500 USD. W Brazylii nie ma ogólnokrajowego podatku VAT i brazylijskie prawodawstwo nie przewiduje zwrotów podatków uiszczonych przez podróżującego.

Przepisy prawne

Za nielegalny wwóz i wywóz narkotyków grozi kara pozbawienia wolności od 5 do 15 lat (ze względu na działalność zorganizowanych grup przestępczych, w tym także polskich, należy zachować szczególną ostrożność i w każdej sytuacji bezwzględnie unikać przyjmowania przesyłek, pakunków lub toreb od przypadkowych osób, by nie narazić się na podrzucenie narkotyków). Osoby planujące indywidualne zwiedzanie obszarów szczególnie chronionych (do nich należą przede wszystkim rezerwaty Indian i rezerwaty przyrody) powinny wcześniej uzyskać szczegółowe informacje na temat zasad przebywania w tych regionach. Kłusownictwo jest przestępstwem federalnym, za które grożą dotkliwe grzywny, a nawet kara pozbawienia wolności.

Pieniądze i waluta

Walutą obowiązującą w Brazylii jest real brazylijski (BRL). Najwyższe kursy względem reala ma euro. USD i EURO są walutami równie wymienialnymi.  Wymieniając pieniądze czasem zostaniemy poproszeni o okazanie paszportu. Najbardziej popularne karty kredytowe to American Express, VISA, Diners Club i MasterCard.

UWAGA! Należy wystrzegać się wybierania pieniędzy z bankomatów. Szczególnie nie rekomendujemy wybierania pieniędzy z bankomatów na lotniskach. Bardzo często zdarza się, że karty są skanowane.

Strefy czasowe

Różnica czasu między Polską a Brazylią (Rio, Iguaçu) wynosi:  3 h od listopada do lutego, 4h w marcu, 5h od kwietnia do października.

Napięcie w sieci

Używane jest 110V i 220V w zależności od lokalizacji (na ogół oba na raz), rodzaj wejścia jest inny niż Polsce (cieńsze bolce- gniazdko jak w Szwajcarii).

Zdrowie i koszty leczenia

Nie wymaga się szczepień od osób przybywających z Europy. Szczepienie przeciw żółtej febrze jest jednak szczególnie wskazane osobom podróżującym po Amazonii i interiorze Brazylii, a świadectwa szczepień przeciw żółtej febrze wymagane są od osób wjeżdżających do Brazylii z krajów dotkniętych tą chorobą (wg władz brazylijskich głównie dotyczy to sąsiednich państw amazońskich, np. Wenezueli i Kolumbii). Szczepienia należy wykonać co najmniej na 10 dni przed przekroczeniem granicy.

Obowiązuje zakaz wwozu lekarstw do Brazylii. Jeśli podróżujący wymaga stałego przyjmowania lekarstw, należy uzyskać stosowne zaświadczenie od polskiego lekarza, przetłumaczyć je na język portugalski u tłumacza przysięgłego a następnie dokonać legalizacji tłumaczenia w MSZ RP. 

Koszty leczenia: W szpitalu prywatnym doba kosztuje około 100-200 USD (bez opatrunków, badań, analiz). Koszt wizyty u lekarza ogólnego wynosi około 80-130 USD, wizyta u specjalisty może być droższa. Leczenie w systemie publicznym odbywa się nieodpłatnie (poziom jak porównywalny do tego w Polsce).

Pogoda

Pogoda w Rio de Janeiro i okolicach: lat w Rio potrafi być upalne. Średnia temperatura powietrza w lutym to 27˚C, najniższa 24˚C, a najwyższe dochodzą do 40˚C. Mogą występować przelotne deszcze. "Zima" w Rio de Janeiro przypada w miesiącach od czerwca do września. Temperatury w tym czasie wahają się od 19°C w nocy do 26°C podczas dnia. Średnia temperatura w sierpniu oscyluje w granicach 22°C. Podobna jest także temperatura wody, co sprawia, że kąpiel możliwa jest przez cały rok. Dziennie notuje się też największą liczbę godzin słonecznych w roku (ok. 7 godz.).

Pogoda na wodospadach Iguaçu. Region gdzie znajdują się wodospady jest w strefie klimatu podzwrotnikowego wilgotnego. W okresie letnim tj. grudzień - marzec trzeba przygotować się na upały i zabezpieczyć przed nadmiarem słońca (czapki, olejki do opalania itp.). Temperatury w lutym oscylują wokół 31˚C i więcej, czasem spadają na 1-2 dni do 25˚C. Mogą wystąpić gwałtowne burze lub przelotne opady. Są one jednak przejściowe. W okresie od czerwca do sierpnia temperatury spadają do ok. 23°C i nocą nawet do 10°C. Mogą wystąpić przelotne opady deszczu.

Pogoda w Amazonii. Klimat w Amazonii jest wilgotny z opadami deszczu przez cały rok. Padające tu deszcze są jednak przejściowe i krótkie. Miesiące maj – wrzesień są najsuchszymi w roku, choć i wtedy może solidnie popadać. To także najlepsza pora do odwiedzenia Amazonii. Woda w rzekach obniża się o kilka metrów dając większe możliwość oglądania fauny i zapewnia większe sukcesy wędkarzom. Przez pozostałe okresy roku w Amazonii klimat jest upalny i wilgotny. Największe opady średnio występują na początku roku. Temperatury w Manaus przez cały rok niezmiennie praktycznie sięgają 27 – 30 C.

Bezpieczeństwo

We wszystkich, szczególnie dużych miastach takich jak São Paulo, Rio de Janeiro, Salvador czy Recife, należy zachować szczególną ostrożność. Przypadki kradzieży i napaści są częste, jednak przy odrobinie ostrożności, nie zapuszczaniu się po zmroku w nieuczęszczane i niepatrolowane miejsca, znacznie zmniejsza ryzyko zagrożenia. Nasz przewodnik po Brazylii udzieli Państwu wszelkich niezbędnych informacji dotyczących bezpieczeństwa podczas podróży.
 

7 cudów Rio de Janeiro

Piękno i atrakcyjność Rio de Janeiro nie wynika raczej z jego architektury. To co czyni miasto pięknym to jego wspaniale położone, klimat, ludzie i miejskie tradycje. Miasto ma wiele do zaoferowania. Szerokie piaszczyste plaże, malownicze parki, kolonialne, kolorowe dzielnice a także słynne festiwale i wydarzenia.

To wszystko sprawia, że Rio de Janeiro nie jest może najpiękniejszym miastem świata ale z pewnością jednym z najciekawszych. Przedstawimy 7 miejsc w Rio de Janeiro, które warto odwiedzić podczas wizyty:

Statua Chrystusa Odkupiciela

Statua Chrystusa Odkupiciela (Cristo Redentor) - to ikona Rio de Janeiro i jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie. W 2007 roku znalazła się na liście 7 nowożytnych cudów świata, którą stworzyli internauci. Sama statua ma wysokość 30m a z postumentem 38 m. Jest więc prawie o 20 m niższa od statuy Chrystusa Króla ze Świebodzina. Niemniej z pewnością piękniej położona a widok spod jej stóp zapiera dech w piersiach i jest po prostu miejscem obowiązkowym podczas wizyty w Rio. Wjechać na górę można busem lub kolejką.

Tą najsłynniejszą jest oczywiście Copacabana ale polecamy odwiedzić także lub przede wszystkim Ipanemę, która uznana jest przez miejscowych za najpiękniejszą. Przy plaży znajdziemy bary i restauracje serwujące lokalne przysmaki oraz sklepy z pamiątkami. Z pobliskiego wzgórza podziwiać można wschód lub zachód słońca co może być jednym z ciekawszych doznań Rio. Co niedzielę niedaleko samej plaży odbywa się Feria Hippie czyli popularny targ sztuki i rzemiosła

Dzielnica Lapa

Lapa to jedno z najbardziej klimatycznych miejsc Rio. Znana przede wszystkim ze swoich barów, klubów i muzyki, Lapa przyciąga zarówno turystów, jak i mieszkańców. Poczuć to można prawdziwą atmosferę Rio - pełną energii, kolorów i muzyki. W Lapa znajdują się m.in. słynne schody Selarona - kolorowe schody zdobione kafelkami oraz XVII wieczny akwedukt Arcos da Lapa (42 łuki, 270 m długości).

Mural Etnia

Największy mural świata (1900m2). Stworzony przez brazylijskiego artystę street art’u Eduardo Kobra mural znajduje się na budynku Portu Vitoria, w dzielnicy portowej. Praca przedstawia pięć twarzy reprezentujących różne grupy etniczne.

Jedna z setek favel Rio znajduje się w dzielnicy Botafogo i jest położona na wzgórzu o tej samej nazwie. W ostatnich latach miejsce to przeszło proces rewitalizacji, dzięki czemu stała się miejscem bardziej przyjazna turystom. Na wzgórzu, do którego dojedziemy kolejką znajduje się wzniesiony w 2010 roku pomnik Michaela Jacksona. To właśnie w tej faveli artysta nagrał w 1996 roku hit They don’t care about us. Wizyta tutaj pozwoli podglądnąć prawdziwe życie ponad 20% mieszkańców Rio.

Miasto samby

Ciudade do Samba czyli miasto samby - to specjalny kompleks magazynów, gdzie buduje się platformy karnawałowe, odbywają się próby i przygotowania do karnawału. Swój magazyn i zaplecze mają tutaj najważniejsze szkoły samby. Ciudade do Samba znajduje się w dzielnicy Gamboa, w pobliżu centrum miasta i portu. Wizyta tutaj pozwala podejrzeć od kuchni przygotowania do karnawału.

Pedra do Telegrafo – to szczyt znajdujący się w Parque Estadual da Pedra Branca, największym parku miejskim na świecie (12500ha). Dojazd samochodem z centrum Rio zajmuje tu min. 1 godzinę. Sam trekking to ok. 2,5 godz. Szczyt znany z niesamowitych widoków na morze i okoliczne krajobrazy. Przed lub po trekkingu w okresie letnim koniecznie trzeba odwiedzić okoliczne plaże - Prainha i Grumari. Obie plaże są idealnym miejscem na relaks i wypoczynek z dala od zgiełku miasta.

Zobacz przykładowe pogramy wyjazdów do Brazylii

Brazylia the best of...

Data wyjazdu: cały rok
Liczba dni - 16
Grupa 8 os
od 2250 USD/os
Czytaj więcej

Wycieczka do Amazonii

Data wyjazdu: cały rok
Liczba dni - 5
Cena za osobę przy grupie 10 os
510 usd/os
Czytaj więcej

Karnawał atrakcji - incentive

Data wyjazdu: cały rok
Liczba dni - 8
Cena za osobę
do uzgodnienia
Czytaj więcej
Masz pytania?
Napisz do nas Zadzwoń do nas