5 miejsc, które warto odwiedzić podczas Dia de los Muertos w Meksyku
16.04.2023

5 miejsc, które warto odwiedzić podczas Dia de los Muertos w Meksyku

Meksykańskie Święto Zmarłych to – podobnie jak we wszystkich krajach chrześcijańskich – dni, kiedy to wspominani są bliżsi i dalsi zmarli. W Meksyku ma ono wyjątkowych charakter i przebieg dlatego od 2003 roku znajduje się na liście Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Główną różnicą w przeżywaniu tego święta jest fakt, że w Meksyku to jest to radosne święto. Podczas obchodów Meksykanie manifestują radość z faktu, że zmarli odwiedzają ich w tych dniach. Oznacza to nie tylko możliwość obcowania z dalekimi gośćmi ale również jest to okazja to wspólnego ucztowania.

W większość domów, szkół, urzędów i firm stawiane są tzw. altares de muertos. To specjalne ołtarzyki, gdzie składa się ofiary (hisz. ofrendas) w postaci jedzenia, napojów i przedmiotów związanych ze zmarłym. Ołatarze dekorowane są także pomarańczowymi cempaxóchitl, cukrowymi czaszkami, specjalnie wypiekanym na tą okazję chlebem pan de muertos, akcesoriami religijnymi oraz zdjęciem zmarłej osoby.

1. Festiwal Czaszek w Aguascalientes

Na przełomie października i listopada na Wyspie Świętego Marka w pobliżu miasta Aguascalientes w stanie o tej samej nazwie organizowany jest Festiwalu Czaszek hisz. Festival de las Calaveras. Festiwal organizowany jest na cześć pochodzącego z Aguascalientes meksykańskiego artysty – plastyka José Guadalupe Posada, autora słynnych catrinas – karykatury śmierci przedstawianej najczęściej postaci szkieletu odzianego w wytworne kobiece szaty z przełomu XIX i XX wieku. Podczas festiwalu odbywają się przedstawienia artystyczne, pokazy gastronomiczne, wystawy, koncerty, teatry uliczne, tematyczne wizyty turystyczne oraz słynna Parada Czaszek.

2. Wiele twarzy Święta Zmarłych

Miłośnicy kreatywności i sztuki powinni koniecznie wybrać się na Festiwal La Calaca do środkowo-meksykańskiego miasta San Miguel de Allende położonego w stanie Guanajuato. Program festiwalu obejmuje m.in. liczne koncerty, warsztaty dla dzieci i dorosłych, targi przedmiotów związanych ze świętem Día de Muertos, pokazy filmów o śmierci i przemijaniu, panele dyskusyjne oraz Paradę Catrinas i nie tylko...

3. Święto Zmarłych na wyspie w stanie Michoacán

Jeśli chcielibyśmy doświadczyć bardzo tradycyjnych obchodów Día de Muertos, powinniśmy się koniecznie wybrać na niewielką wyspę Janitzio położoną na Jeziorze Pátzcuaro w środkowo-meksykańskim stanie Michoacán. Każdego roku mieszkańcy tej wyspy urządzają wodną procesję na niewielkich rybackich łodziach, podczas której z zapalonymi świecami płyną z miasteczek położonych nad jeziorem do cmentarza na wyspie. W dniu 1 listopada od północy na cmentarzu mieszkańcy wyspy zaczynają przygotowywać wszystkie elementy potrzebne do powrotu tych, którzy opuścili ten świat, ozdabiając grobowce kwiatami cempaxóchitl, świecami, kadzidłami, zdjęciami zmarłego. Przygotowuje się także jedzenie i picie złożone z ulubionych dań zmarłego.

4. Aromat świec w Oaxaca

Oaxaca: stolica pięknego południowo-meksykańskiego miasta o tej samej nazwie jest również jest znana z wydarzeń związanych z obchodami meksykańskiego Día de Muertos. Przygotowania do obchodów rozpoczynają się wiele dni wcześniej. Mieszkańcy miasta i okolic przybywają na lokalne targi, aby kupić wszystkie składniki, potrzebne do wybudowania ołtarza i ofrendas.  W dniu 1 i 2 listopada miasto „płonie” ogniem świec umieszczanych zarówno na prywatnych ofrendas, jak i na ołtarzach budowanych w różnych miejscach publicznych. Wszechobecny zapach kadzidła przepełnia atmosferę pełną szacunku a ulice wybrzmiewają dźwiękami lokalnych pieśni, takich jak „Dios nunca muere” („Bóg nie umiera nigdy”). Jedna z głównych ulic miasta – Alameda de León zamienia się w miejsce, w którym odbywają się wystawy mozaiki oraz dywaników z kwiatów, które zazwyczaj tkane są, w dziewięć dni po pogrzebaniu zmarłego. W tym samym czasie miejscowe cmentarze wypełnione są światłem, zaś mieszkańcy zdobią grobowce swoich zmarłych.

5. Obchody Dia de los Muertos w Mieście Meksyk

Jeśli nie mamy zbyt dużo czasu możemy pozostać w stolicy Meksyku, która również zapewnia szereg atrakcji związanych z obchodami Día de Muertos. Z pewnością najciekawsze obchody związane są z jedną z Magicznych Dzielnic (Barrios Mágicos) miasta – San Andrés Mixquic położonego w gminie Tlahuac na południowym wschodzie miasta. Miejscowy cmentarz ożywa wówczas ogniem świec zapalonych na grobach zmarłych oraz tłumami okolicznych mieszkańców, którzy wybierają się na spotkanie z krewnymi. Inne godne polecenia miejsce Miasta Meksyk to biblioteka Narodowego Autonomicznego Uniwersytetu Meksyku (UNAM) przy której co roku studenci Uniwersytetu urządzają konkursy na najciekawsze ołtarze i ofrendas. Warto wybrać się również do innego Barrio Mágico – Xochimilco: jedna z przystani łodzi trajineras - Cuemanco oferuje wówczas inscenizację jednej z najsłynniejszych legend meksykańskich związanych z obchodami Dnia Zmarłych – La Llorona. W tych dniach warto też przepłynąć późnym wieczorem po rozświetlonych świecami ofrendas miejscowych kanałach – Chinampas, aby poczuć niezwykłą atmosferę tego miejsca. Niedaleko przystani znajduje się również Muzeum Dolores Olmedo, w którym co roku o tej porze prezentowane są najpiękniejsze ofrendas z całego Meksyku.

Zachęcamy do odwiedzenia Meksyku. Przygotowujemy prywatne wyjazdy do Meksyku i innych krajów Ameryki Łacińskiej. Napisz do nas info|rimac.com.pl| |info|rimac.com.pl lub zadzwoń +48510645115 przygotujemy dla Ciebie prywatną podróż do Meksyku.

Masz pytania?
Napisz do nas Zadzwoń do nas