Śladami Jana Pawła II

Warszawa, Kraków, Wadowice, Zakopane

Rodzaj: Koneser

Jan Paweł II, a właściwie Karol Józef Wojtyła  to jeden z najbardziej znanych na świecie Polaków. Ten polski duchowny w 1978 został papieżem i suwerenem Państwa Watykańskiego. Wojtyła był człowiekiem o wielu umiejętnościach, szeroko uznawany za osobę mądrą, dobrą, darzoną wielkim szacunkiem i autorytetem. Był jednym z najbardziej wpływowych przywódców XX wieku.

Aby dobrze poznać Polskę warto poznać również postać Karola Wojtyły.  Zapraszamy w podróż po Polsce śladami Jana Pawła II – tymi samymi szlakami, którymi i on wędrował. Wśród miejsc, które odwiedzimy są m.in.:

 • Wadowice - miasto urodzenia i dzieciństwa Karola Wojtyły;
 • Kraków - z którym Wojtyła był związany przez wiele lat: tu studiował, odprawił swoją mszę prymicyjną, przyjął święcenia biskupie, a będąc Papieżem z okna na Franciszkańskiej prowadził bardzo serdeczne i niezapomniane rozmowy ze zgromadzonymi ludźmi;
 • Warszawa - Papież był również związany ze stolicą Polski. Tutaj również rozpoczął swoją pierwszą pielgrzymkę, podczas której odprawił Mszę Świętą ze słynnymi słowami: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi",
 • Kalwaria Zebrzydowska - znany ośrodek ruchu pielgrzymkowego, wpisany na Listę UNESCO;
 • Tatry - ulubione góry Jana Pawła II, który w młodości chętnie chodził po tatrzańskich szlakach,  a jako Papież często do nich wracał. 

Podczas wszystkich pielgrzymek papież przebył ponad 1,6 miliona kilometrów. Znany był jako Papież-Pielgrzym. Z nami możesz zobaczyć część odwiedzanych i lubianych przez papieża miejsc i poczuć się bliżej tego niezwykłego człowieka.

Tu wszystko się zaczęło…

Wadowice to miasto rodzinne i miejsce urodzenia Karola Wojtyły, które obecnie, ze względu właśnie na jego postać stanowi ważny ośrodek pielgrzymkowy. W Wadowicach odwiedzimy miejsca szczególnie bliskie papieżowi:

 • Dom rodzinny Karola Wojtyły – obecnie muzeum  dokumentujące życie i działalność kapłańską, a także związki papieża z Wadowicami;
 • wadowicki kościół parafialny (Bazylika Mniejsza Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny)– kościół, w którym 20.06.1920 roku został ochrzczony Karol Wojtyła, a następnie, już jako papież odwiedzał wielokrotnie –podczas każdej swojej wizyty w rodzinnym mieście (w 7 czerwca 1979 , 14 sierpnia 1991 i 16 czerwca 1999). 27 maja 2006 bazylikę odwiedził również papież Benedykt XVI.
 • oraz budynek ochronki sióstr nazaretanek, który tak wspominał Jan Paweł II: „Bardzo dobrze sobie zapamiętałem Nazaret, siostry i tę ochronkę. To jest jedno ze wspomnień, które najdłużej mi zostało w pamięci z pierwszych lat mojego życia, jeszcze przed szkołą”.

Kraków

Karol Wojtyła, gdy był dzieckiem często odwiedzał Kraków ze swoją mamą. Wiele lat później związał się z tym miastem na długi czas. Wśród miejsc, w  których bywał odwiedzimy:

 • Wydział Filozoficzny na Uniwersytecie Jagiellońskim, na którym studiował;
 • Katedrę na Wawelu, gdzie 28 września 1958 ks. Wojtyła przyjął święcenia biskupie i stał się najmłodszym biskupem w Polsce. W krypcie św. Leonarda w katedrze na Wawelu wiele lat wcześniej młody Wojtyła odprawił swoją mszę prymicyjną.
 • Parafię św. Floriana, gdzie został duszpasterzem studentów. 
 • Łagiewniki, szczególnie byłe Krakowskie Zakłady Sodowe Solvay, w  których znajduje się wiele miejsc upamiętniających ciężką pracę młodego kleryka Wojtyły, który pracował w tym miejscu w czasie II wojny światowej. Zobaczymy również Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” – ośrodek rzymskokatolicki poświęcony życiu i twórczości papieża Jana Pawła II,
 • Papieskie okno na Franciszkańskiej - To tutaj odpoczywał Papież Jan Paweł II podczas wszystkich swoich pielgrzymek do Polski. Tutaj też witał młodzież w nieoficjalnych, bardzo serdecznych i emocjonalnych spotkaniach oraz żegnał się przed wyjazdami do Watykanu. "Jakby kto pytał - Franciszkańska 3". Dziś na stałe widnieje w oknie wizerunek Ojca Świętego.

Kalwaria Zebrzydowska

Karol jako nastolatek często odwiedzał z tatą Kalwarię Zebrzydowską, która jest ośrodkiem ruchu pielgrzymkowego, a w 1999 r. została, jako jedyna kalwaria na świecie, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kalwaria Zebrzydowska, położona w malowniczym Pogórzu Makowskim to nie tylko kościół i klasztor, ale również zespół kaplic i kościołów dróżkowych, oraz manierystyczny park krajobrazowy.

Warszawa

Chociaż Karol Wojtyła był biskupem krakowskim, a jako papież – rzymskim – w całej Warszawie jest wiele miejsc bezpośrednio z nim związanych, choć niewielu o tym wie. Tym bardziej zachęcamy do odwiedzenia z nami warszawskiego szlaku papieża:

 • Archikatedra św. Jana Chrzciciela, Świętojańska 8, tu papież rozpoczął swoją pierwszą pielgrzymkę. Tutaj także spotkał się z Matką Teresą z Kalkuty
 • Plac Piłsudskiego – w tym miejscu 2.06.1979r. odbyła się msza św., która stała się najważniejszym wydarzeniem pierwszej papieskiej pielgrzymki. Słowa "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi", to chyba najsłynniejszy cytat JPII. Słysząc go po raz pierwszy wszyscy rozumieli, że Polska się zmienia. To wezwanie stało się jednym z haseł powstałej rok później „Solidarności”. 

 • Pałac arcybiskupów, Miodowa 17/19 – w tym miejscu spał podczas pierwszej pielgrzymki i zatrzymywał się podczas wielu innych;
 • Plac Zamkowy – tu papież w 1979 spotkał się z młodzieżą, którą, jak sam mówił bardzo kochał.
 • Stadion Narodowy, niegdyś Dziesięciolecia - Msza na stadionie była najdonioślejszym wydarzeniem pielgrzymki Jana Pawła II w 1983 r. Na stadionie ponad głowami pielgrzymów powiewały flagi i transparenty z napisem "Solidarność". Telewizja robiła, co mogła, by napis "Solidarność" nie pojawił się na ekranach. 
 • Wśród miejsc, które odwiedził papież i które należy zobaczyć znajdują się również: Plac Defilad, Teatr Wielki, Pałac Prezydencki, Sejm, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego.

Tatry

Papież znany był również z zamiłowania do przyrody, gór i pieszych wędrówek. Jego górami stały się Tatry, które bardzo lubił i chętnie odwiedzał. My zapraszamy Państwa do odwiedzenia Zakopanego, z którego Jan Paweł II najczęściej wyjeżdżał na narty, oraz na trekking nad Morskie Oko – Karol Wojtyła jako biskup odbył m.in. wycieczkę narciarską właśnie Morskiego Oka.

Formularz kontaktowy

Obowiązek informacyjny

Wypełniając formularz kontaktowy zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Paweł Hammer RIMAC w celach kontaktowych.

* - pola wymagane